His Excellency V. P. Singh Badnore

Vijayendrapal Singh Badnore

Vijayendrapal Singh Badnore (born 12 May 1948) is the Governor of Punjab, India. He was a member of Rajya Sabha, elected on 17 June 2010. He was earlier a member of the 14th Lok Sabha and 13th Lok Sabha of India. He represented the Bhilwara constituency of Rajasthan and is a member of the Bharatiya Janata Party (BJP) political party.

He was chosen as the Member of Parliament from Bhilwara (Lok Sabha constituency) from tenure 1999-2009.

Last modified date : 13-06-2018
Updated On: 13/06/2018 - 16:55
Back to Top